Uncategorized @tr

Antiaging Kremler

YAŞLANMA KARŞITI KREMLER

İnsan yaşamı için oksijen çok gerekli olmasına rağmen, normal metabolizma sırasında üretilen bazı reaktif oksijen türleri vücuda yoğun bir zarar verme eğilimindedir.  Dokularda oluşan reaktif oksijen türleri (ROS) ve serbest radikaller Protein, DNA, Lipidler ve Karbonhidrat gibi biyolojik açıdan önemli materyallere zarar vermektedir. 

Serbest radikallerin vücuda dışardan gelebileceği gibi insan metabolizmasının olağan bir sonucu olarak da oluştuğu görülmektedir.  Serbest radikaller, dış atomik orbitallerinde bir veya daha fazla çift oluşturmamış yani eşleşmemiş elektron içeren yüksek enerjili, kararlı olmayan bileşiklerdir. Bu eşleşmemiş elektron serbest radikallere büyük bir reaktiflik kazandırarak, protein, lipid, DNA ve nükleotid koenzimler gibi biyolojik materyallere zarar vermelerine sebep olmaktadır. Bu zararın yaşlanmayı teşvik ettiği ve bazı hastalıklara sebep olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.

Bütün bunlara karşılık, canlı organizmalar serbest radikallerin potansiyel yıkıcı etkilerine karşı kendilerini korumak için çeşitli mekanizmalara sahiptir.  Zamana karşı koymak demek, zamanla yorulan cilt işlevlerinin “tembelleşmesine” izin vermemek ve faydalanabileceği maddeleri “üretim ve onarım için” hücrelere taşımak demek… Doku hasarı ister kötü yaşam şartlarından olsun, ister yaş ile alınan yorgunluktan olsun; yaşlanma karşıtı kremler ile cildin kırışığını, lekesini, sarkmasını ve kuruluğunu onarabiliriz. Sonunda zamanın kazanacağını bile bile yaptığımız bu uğraşı ve çaba bize güzel yaş almayı sağlar. En nihayetinde yine zaman kazanır.

Bu amaç için yaşlanma karşıtı etken maddeleri seri halinde içeren kremleri kullanabileceğiniz gibi, serumu retinollü, kreminizi Q10 de seçebilirsiniz. Cilt yaşınıza ve sorunlara göre seçim yapmalısınız.

Yaşlanma karşıtı denilen antiaging ürünleri, erken kırışık ve leke sorunu yaşayan herkes kullanabilir. Özellikle ürün ambalajında, her kremin içeriğindeki etken maddenin ayni yoğunlukta olmadığı ve bunu kutunun arka yüzündeki formüle bakarak görebilir ve karar verebiliriz. Formüldeki en yüksek madde ilk sıradakilerdir. Sonrasında yoğunluk azalarak sıralanırlar. Eğer niacinamide ismini formülde en alt satırda görürseniz, bilinmelidir ki içinde varla yok arası bir yoğunlukta kullanılmıştır. Kremlerin fiyat farkları da işte bu etken maddenin çok/az kullanımı ile oluşmaktadır.

 YAŞLANMA KARŞITI KREMLERDE  BULUNAN AKTİF MADDELER

KOENZİM Q10

Yaş ilerledikçe hücrelerimizde doğal olarak oluşan koenzim miktarı azalan organik bir bileşendir. Aldığınız kremlerin içinde gördüğünüz Koenzim Q10 bitki hücreleri kültüründen mayalanma yöntemiyle elde edilir.  Yaşlanmayı engeller, hücrelere enerji desteği verir, savunmayı güçlendirir, gıda takviyeleri ve kremlerle destek alınabilir. Krem İçeriklerinde ubidecarenone, coenzyme Q, Coenzyme Q10, ubiquinone, CoQ10 gibi isimlerle rastlanabilir. Daha çok stresle vücutta azalan bu maddeyi dışarıdan takviye olarak alabilir, beslenmenizi buna göre düzenleyebilir ve  serum/krem olarak sürülebilir. Stres faktörüyle de baş etmeyi öğrenmedikçe iyileşmeyi stabil kılmak mümkün değildir.

C VİTAMİNİ

C vitamini kozmetiklerde “askorbik asit” şeklinde kullanılır. Yaraların iyileşmesini ve hücre yenilenmesini teşvik eder, bağ dokusunu güçlendirir, lekelerin azalmasına yardımcı olur, kırışıkların oluşmaması için kolajen üretimini hızlandırır. Yüze uygulanacak olan kremdeki C vitamininin güneşten sakınılması ve kararlı kalması gereklidir. Cilt üzerinde etkisini gösterebilmesi yani bio yararlılığı ambalajına ve açılınca hemen,okside (yükseltgenmeden) olmadan tüketilmesine bağlıdır. C vitamini içeren ürünün etkinliği kremin rengi bozulduğunda biter.

Yaşlanma karşıtı olarak kullanmak istediğinizde sinerjik çalışacağı E vitaminli kremle birlikte kullanılmalıdır. Gündüzleri mutlaka bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.

NİACİNAMİDE

B3 Vitamini olup Kırışıklıklar ve lekeler başta olmak üzere deri hasarlarının iyileştirilmesinde rol oynayan ve  DNA sentezi üzerinde etkin rolü bulunmaktadır. Sivilce oluşumunu yağ oluşumunu dengeleyerek engeller. Su kaybetmiş, kurumuş, ton farkı gelişmiş, akneyle beraber sivilce lekeleri oluşmuş, roza sorunu olan ciltlerde yatışma ve iyileşme sağlamaya yardım eder. Yaşlanma karşıtı diğer kremlerin etkinliğini artırır. Yeniden lekelenmeyi önler. Cilt bariyerinin sağlıklı oluşmasına yardım eder.

RETİNOL

Elastikiyet ve diriliği sağlayan bir maddedir.  A vitamini türevlerinden biri olup lekelerin açılmasına cilt tonunun düzenlenmesine de yardımcıdır. Yaşlanma karşıtı serum ve kremlerde başka yenileyici destek maddelerle beraber kullanılmaktadır.

Yeni başlayanların düşük konsantrasyonla başlaması ve Ürünün etkinliğini yitirmemesi için havayla temas etmeyen ve güneş ışınlarından etkilenmeyen ambalajlarda olması gerekir.

Gündüzleri SPF 30 bir güneş koruması kullanılması lekelenmemek ve hassasiyet oluşmaması için şarttır.

E VİTAMİNİ

Derinin koruyucu mantosunun güçlenmesi ve diri kalmasına yardım eder. Susuz kalmış, güneşten hırpalanmış, dolaşımı bozulmuş ciltlerde onarıcı, kırışıkları hafifletici iş görür. Olgun, incelmiş beslenmesi azalmış kuru ve mat ciltlerde yumuşamaya, sağlıklı ve nemli cilt oluşmasına yardım eder. Kremlerde “Alfa tokoferol” adıyla göreceğiniz hücreyi yaşlanmaya karşı koruyan bir antioksidandır. UV ışınlarının yaptığı hasara karşı cildi korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir